Sól w diecie: dlaczego warto ją ograniczyć?

Sól to popularna przyprawa, bez której ciężko wyobrazić sobie smak wielu potraw. Niestety, na naszych talerzach ten dodatek pojawia się zbyt często, co może w negatywny sposób wpłynąć na stan naszego zdrowia. Dlaczego warto ograniczyć spożycie soli? Co robić, by cieszyć się zdrowszą dietą, a jednocześnie móc w dalszym ciągu radować smakiem ulubionych potraw?

Zdrowa dieta wymaga od nas rozsądnego korzystania z soli. Choć ta przyprawa decyduje o smaku wielu przysmaków, a jej pewna ilość jest nam niezbędna do życia, nadmierne jej spożycie jest przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. A przesadzić ze spożyciem soli może każdy z nas, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Sól obecna jest w wielu produktach spożywczych, np. w tych przetworzonych, pojawia się też w wielu przekąskach, serach i wędlinach. Jeśli do tego zaczniemy solić domowe potrawy, możemy się spodziewać, iż nadmierne spożycie soli zacznie się odbijać na naszym samopoczuciu. A jakie objawy mogą świadczyć o tym, iż w naszej diecie pojawia się za dużo soli? Suchość w ustach, częste oddawanie moczu oraz obrzęki – oto sygnały, których nie można ignorować. Nadmierne spożycie soli może też wpłynąć na nasze ciśnienie, co z kolei staje się przyczyną silnych bólów głowy.

Zastosowania kosmetyków opartych o soli

Co można zrobić?

Podstawa to ograniczenie ilości soli w diecie. To trudne zadanie, gdyż sól pojawia się w wielu produktach, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. By ograniczyć ryzyko, warto zrezygnować z sięgania po gotowe dania, a posiłki przyrządzać samodzielnie we własnym domu. Można wtedy zachować pełną kontrolę nad tym, co i w jakich ilościach jemy. Warto też zastąpić sól innymi przyprawami. Jakimi? Unikajmy mieszanek przyprawowych, bo i w nich sól pojawia się w większych ilościach. Sięgnijmy za to po zioła, dzięki którym nasze potrawy nabiorą wspaniałego charakteru i aromatu, a nasza dieta stanie się zdrowsza.

1 thought on “Sól w diecie: dlaczego warto ją ograniczyć?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.