7 podstawowych rodzajów soli i ich właściwości dla Twojego zdrowia

Sól to krystaliczny minerał składający się z dwóch pierwiastków: sodu i chlorku. Jego zwyczajowa nazwa to chlorek sodu. Zarówno chlorek jak i sód są niezbędne do życia i pełnią ważne funkcje w organizmie. Sól jest używana głównie do aromatyzowania potraw. W historii był on szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości konserwujące. Ponieważ solenie żywności było jedynym sposobem na jej konserwację, aby się nie psuła, gdyż nie było zamrażarek ani lodówek.

Jakie są właściwości soli?

Sól jest niezbędna dla naszego organizmu, ale zbyt duża jej ilość może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, dlatego zaleca się zrównoważone spożycie soli. Zaleca się maksymalnie 5 gramów dziennie, co odpowiada 2 g sodu, ale nie musimy spożywać tak dużo soli, ponieważ większość produktów spożywczych już ją zawiera, zwłaszcza żywność przetworzona. Problem z dzisiejszą solą polega na tym, że jest ona tak rafinowana, że traci prawie wszystkie swoje minerały, jednocześnie zachowując wysoką zawartość sodu. W rzeczywistości większość soli kuchennej zawiera jod, który po raz pierwszy został dodany z powodu niedoboru jodu.
Przyjrzyjmy się pokrótce różnym rodzajom soli występującym w obiegu na całym świecie. Każda z nich ma inny proces ekstrakcji, co sprawia, że różnią się one zarówno smakiem, jak i właściwościami.

Zwykła sól kuchenna

Sól zwykła lub stołowa jest najczęściej stosowaną solą w przemyśle spożywczym. Pochodzi on z procesu wydobycia, który odbywa się w kopalniach soli. Jest to w zasadzie chlorek sodu (od 95 do 99%). Zwykle jest wzbogacana jodem, aby zapobiec niedoborom jodu. Środek ten został podjęty przez WHO i inne międzynarodowe organizacje zajmujące się zdrowiem. Fakt, że sól zawiera jod może pomóc osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy i pomaga w innych chorobach, ale może być niebezpieczny dla osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Wadą tej soli jest to, że ponieważ jest tak rafinowana, traci większość swoich właściwości i minerałów, lub ma je obecne przez laboratorium.

Sól morska

Sól morska jest pozyskiwana poprzez odparowanie wody morskiej. Jest ona znacznie mniej rafinowana niż zwykła sól kuchenna, co oznacza, że oprócz wysokiej zawartości chlorku sodu zawiera takie minerały jak chlor, jod, fluor, potas, żelazo i cynk. Minusem tej soli jest to, że ze względu na obecne zanieczyszczenie oceanów, może ona zawierać śladowe ilości metali ciężkich, takich jak ołów. Ponadto zawartość sodu jest nadal bardzo wysoka, a zbyt duża ilość sodu może być szkodliwa.

Jakość i właściwości soli morskiej zależą od miejsca jej wydobycia. W obrębie tego rodzaju soli istnieją dwa rodzaje, które wyróżniają się znacznie korzystniejszymi właściwościami: sól celtycka i „Kwiat soli”.

  1. „Kwiat soli” jest zbierany w tradycyjny sposób. Jej charakterystyczny smak sprawia, że jest ulubieńcem szefów kuchni. Ma również niższą zawartość chlorku sodu niż inne i zawiera znacznie mniej sodu, około 15%. Nie powoduje retencji płynów i jod jest naturalnie w niej obecny.
  2. Sól celtycka nazywana jest również solą szarą z uwagi na swój charakterystyczny kolor. Otrzymuje się ją w tradycyjny sposób poprzez suszenie na słońcu, zawiera również odrobinę wody, która nadaje mu lekko wilgotną konsystencję. Ma niską zawartość sodu i zawiera minerały występujące naturalnie w ludzkim organizmie.

Różowa sól himalajska

Wydobywana jest głównie w Pakistanie i charakteryzuje się znacznie wyższym stopniem czystości niż zwykła sól. Można ją nabyć chociażby w sklepie w Świdnicy. Informacje o dostępności soli himalajskiej w Świdnicy znajdziemy na stronie swidnicainfo.pl. Zawiera niewielkie ilości minerałów, takich jak magnez, potas i wapń. Zawartość żelaza odpowiada za jego charakterystyczny różowy kolor. Mówi się, że jest to najczystsza sól na ziemi, a jej spożycie wzrosło w ostatnich latach. Może to wynikać z przypisywanych mu dobroczynnych właściwości. Stosuje się ją nie tylko do gotowania, ale także do produkcji naturalnych kosmetyków i zabiegów spa.

Czarna sól himalajska

Jest to sól pochodząca z Indii, znana również jako Kala Namak. Jej skład mineralny z żelazem, siarką i magnezem jest tym, co nadaje mu szczególny kolor. Ma niską zawartość sodu i bardzo charakterystyczny smak, który bardzo przypomina jajka. Dlatego jest szeroko stosowany w przepisach wegańskich, aby imitować smak jajek w majonezie lub omletach. Mówi się również, że ma ona właściwości lecznicze i jest zdrowsza od soli morskiej.

Sól koszerna

Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest używany przez społeczność żydowską, a proces jego produkcji jest wspierany przez judaizm. Główną różnicą między solą koszerną a zwykłą jest jej konsystencja. Jest ona rafinowany, ale jednocześnie czystszy, ponieważ zazwyczaj nie zawiera dodatków. Jest również znana z tego, że łatwo się rozpuszcza.

Sól hawajska

  • Czarna sól hawajska jest nierafinowana, a swoją nazwę zawdzięcza dodatkowi węgla drzewnego, który nadaje jej czarny kolor. Jest dobra na trawienie i oczyszczanie organizmu.
  • Sól czerwona zawdzięcza swoją nazwę kolorowi, który pochodzi od tlenku żelaza obecnego w wulkanicznych glinkach na Hawajach. Jest bogata w minerały, głównie właśnie w żelazo, dlatego może być pomocna dla osób cierpiących na anemię. Ma dość charakterystyczny smak.

Sól bambusowa

Sól bambusowa pochodzi z Korei. Wytwarza się go poprzez wsypanie soli morskiej do bambusowych lasek i uszczelnienie żółtą glinką. Następnie poddaje się ją prażeniu i proces ten powtarza się kilkakrotnie aż do uzyskania soli zielonej bez zanieczyszczeń. Jest bardzo droga i jest wykorzystywany do celów kulinarnych, zabiegów kosmetycznych oraz do konserwacji żywności.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.