Kwas hialuronowy – co to jest? Czy kosmetyczka może go wstrzyknąć?

Kwas hialuronowy (HA) to naturalnie występujący glikozaminoglikan występujący w tkance łącznej organizmu. Glikozaminoglikany to po prostu węglowodany o długich łańcuchach lub cukry, zwane polisacharydami.

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem, dzięki któremu skóra zawdzięcza jędrność, sprężystość i nawilżenie.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy ma niezwykłą zdolność wiązania cząstek wody. Innymi słowy, działa jak humektant i utrzymuje cząsteczki wody na powierzchni skóry, aby zapewnić gładki i nawilżony wygląd. Kwas ten ogranicza utratę wody przez organizm w skutek parowania, przez co utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Okresowo stymuluje produkcję kolagenu, przez co wygładza skórę, niweluje zmarszczki i poprawia kondycję.

Kto może stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy można stosować u osób z każdym typem skóry – nawet tych, które mają wrażliwą skórę lub skłonność do wyprysków. Stosowanie kwasu na skórę jest również bezpieczne w przypadku ciąży lub karmienia piersią, jednak przed zastosowaniem warto porozmawiać z dermatologiem i dowiedzieć się o innych, indywidulanych przeciwskazaniach.

Czy kosmetyczka może wstrzyknąć kwas hialuronowy?

Nie, kosmetyczka nie może wykonać zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego. Nie może tego zrobić nawet pielęgniarka. Producenci HA jasno informują, że wkłuć może dokonać tylko wykwalifikowany lekarz medycyny.

Wykonanie iniekcji przez osobę niewykwalifikowaną, nieuprawnioną i bez doświadczenia może skutkować wystąpieniem niepożądanych infekcji, długotrwałych obrzęków, czy nawet przyczynić się do śmierci pacjenta. Jeżeli taki zabieg znajduje się w ofercie kosmetyczki, to jest to niezgodne z prawem!

Więcej wpisów o kosmetyka, ale też o modzie i urodzie przeczytasz w portalu https://beautystyle.pl/.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.